1812B562K501CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B562K501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 5600PF 500V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminals :
2
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.0056uF
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS :
Details
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 2
Tolerance :
10 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Multilayer :
yes
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
3.2
Height :
1.25
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
SMPS Filtering
Ratings :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Negative Tolerance :
10
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
Voltage - Rated :
500V
Product Status :
Active
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Walsin
Temperature Coefficient :
15%