1812B562K101CT
Mfr.Part #
1812B562K101CT
Description
MLCC 5600PF 100V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN Code :
EAR99
Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
HTS Code :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitance :
0.0056uF
Voltage - Rated :
100V
Negative Tolerance :
10
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Type :
General Purpose MLCCs
Lead Style :
Datasheets
1812B562K101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0056uF