1812B562J251CT
Mfr.Part #
1812B562J251CT
Description
MLCC 5600PF 250V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
Tolerance :
5 %
Width :
3.2 mm
Positive Tolerance :
5
Applications :
SMPS Filtering
Height :
0.8 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
250V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.0056uF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B562J251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0056uF