1812B562J101CT
Mfr.Part #
1812B562J101CT
Description
MLCC 5600PF 100V X7R 1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.0056uF
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
5 %
yes
HTS Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SIZE(GENERAL)
Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Datasheets
1812B562J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0056uF