1812B561M202CT
Mfr.Part #
1812B561M202CT
Description
MLCC 560PF 2KV X7R 1812
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
560pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Multilayer :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
20
Applications :
SMPS Filtering
Temperature Coefficient :
15%
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e3
MouseReel
HTS Code :
Tolerance :
20 %
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Features :
High Voltage
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
1812B561M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 560pF