1812B474M251CT
Mfr.Part #
1812B474M251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.47UF 250V X7R 1812
Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
20 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
20
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Negative Tolerance :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.47uF
Features :
HTS Code :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Details
Pbfree Code :
Applications :
SMPS Filtering
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Datasheets
1812B474M251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.47uF