1812B474K500CT
Mfr.Part #
1812B474K500CT
Description
MLCC 0.47UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
10
X7R
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50VDC
Ratings :
Case Style :
Ceramic Chip
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
4.5
Wire Form :
Not Required
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Style :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.47uF
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Tolerance :
10%
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Capacitance :
470000(pF)
Failure Rate :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel
Product :
General Type MLCCs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Details
Product Height (mm) :
1.25
Product Depth (mm) :
JESD-609 Code :
e2
Features :
Positive Tolerance :
Construction :
Flat
Dissipation Factor (%) :
2.5
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Lead Spacing :
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
HTS :
Type :
General Purpose MLCCs
Product Diameter (mm) :
Tolerance (+ or -) :
10%
Rad Hardened :
No
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount, MLCC
Microwave Application :
Datasheets
1812B474K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B474K500CT pinout, 1812B474K500CT datasheet PDF, 1812B474K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 470000(pF) 50V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812