1812B474K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B474K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.47UF 25V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Class :
Class 2
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Dissipation Factor (%) :
3.5
Tolerance :
10%
Construction :
Flat
Microwave Application :
yes
Termination Style :
Pad
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Features :
Negative Tolerance :
10
Lead Style :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
4.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Walsin
Capacitance Value :
0.47uF
Product Status :
Active
Height :
1.25
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Depth (mm) :
3.2
Positive Tolerance :
Length :
4.5
Width :
3.2
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Package / Case :
Size Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Series :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.47uF
Voltage :
25Vdc
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
Product :
General Type MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
1812B474K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B474K250CT pinout, 1812B474K250CT datasheet PDF, 1812B474K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.47uF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812