1812B474J500CT
Mfr.Part #
1812B474J500CT
Description
MLCC 0.47UF 50V X7R 1812
Tolerance :
5%
Product Depth (mm) :
3.2
Height :
1.25
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Height (mm) :
1.25
2
Construction :
Flat
Negative Tolerance :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e2
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Capacitance Value :
0.47uF
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Positive Tolerance :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Features :
Capacitance :
0.47uF
Voltage - Rated :
50V
Termination Style :
Pad
Width :
3.2
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Length :
4.5
Series :
Voltage :
50VDC
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Length (mm) :
4.5
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Feature :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
ECCN Code :
EAR99
X7R
Microwave Application :
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
1812B474J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 1812B474J500CT pinout, 1812B474J500CT datasheet PDF, 1812B474J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B474J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.47uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B474J500CT Overview
Programs on this device are of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.47uF capacitance value.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% being the highest temperature coefficient.
1812B474J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.47uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient