1812B474J251CT
Mfr.Part #
1812B474J251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.47UF 250V X7R 1812
Length :
4.5 mm
Positive Tolerance :
5
Voltage - Rated :
250V
Width :
3.2 mm
Tolerance :
5 %
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance :
0.47uF
Height :
0.8 mm
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B474J251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.47uF