1812B473M501CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B473M501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.047UF 500V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Depth (mm) :
3.2
Multilayer :
yes
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Width :
3.2
Length :
4.5
Case Style :
Ceramic Chip
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Series :
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Product Height (mm) :
1.25
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Construction :
Flat
Mounting :
Surface Mount
RoHS :
Details
Applications :
SMPS Filtering
Tolerance :
20%
Capacitance :
0.047uF
Termination Style :
Pad
Temperature Coefficient :
15%
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Positive Tolerance :
20
Microwave Application :
No
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dissipation Factor (%) :
2.5
Capacitance Value :
0.047uF
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
4.5
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e3
Product :
General Type MLCCs
Negative Tolerance :
Voltage - Rated :
500V
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Failure Rate :
Voltage :
500VDC
Features :
Height - Seated (Max) :
Walsin
Datasheets
1812B473M501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473M501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, 1812B473M501CT pinout, 1812B473M501CT datasheet PDF, 1812B473M501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473M501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.047uF 500V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B473M501CT Overview
A program's size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 20.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 0.047uF.A 20 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B473M501CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20
a capacitance value of 0.047uF
a tolerance of 20
with 15% being the highest temperature coefficient