1812B473M251CT
Mfr.Part #
1812B473M251CT
Description
MLCC 0.047UF 250V X7R 1812
Voltage - Rated :
250V
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
HTS Code :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
20
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
15%
Applications :
SMPS Filtering
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.047uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
20 %
3.2
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
1812B473M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.047uF