1812B473K631CT
Mfr.Part #
1812B473K631CT
Description
MLCC 0.047UF 630V X7R 1812
General Type MLCCs
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
JESD-609 Code :
e3
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance :
0.047uF
Voltage - Rated :
630V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Series :
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
SMPS Filtering
Tolerance :
10 %
Walsin
Datasheets
1812B473K631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.047uF