1812B473K501CT
Mfr.Part #
1812B473K501CT
Description
MLCC 0.047UF 500V X7R 1812
Stock
100
In Stock :
100
4.5
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Failure Rate :
Product Length (mm) :
WRAPAROUND
Voltage :
500VDC
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Applications :
SMPS Filtering
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Ratings :
Product Depth (mm) :
3.2
Tolerance :
10%
Size Code :
1812
Microwave Application :
No
JESD-609 Code :
e3
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Termination :
Standard
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
0.047uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance Value :
0.047uF
Termination Style :
Pad
Datasheets
1812B473K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, 1812B473K501CT pinout, 1812B473K501CT datasheet PDF, 1812B473K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.047uF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B473K501CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10 tolerance.Capacitance value is expressed as the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference (i.e., voltage) between them, and this device's capacitance value is 0.047uF. As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15%.
1812B473K501CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.047uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient