1812B473K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B473K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.047UF 25V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Class :
Class 2
Length :
4.5
Lead Style :
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e2
Size Code :
Series :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Features :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Termination :
Standard
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
10
Dielectric :
X7R
Negative Tolerance :
10
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product :
General Type MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Capacitance :
0.047uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
10 %
Datasheets
1812B473K250CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.047uF