1812B473J501CT
Mfr.Part #
1812B473J501CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.047UF 500V X7R 1812
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
4.5 mm
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Failure Rate :
Positive Tolerance :
5
Negative Tolerance :
5
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Tolerance :
5 %
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.047uF
Features :
Datasheets
1812B473J501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.047uF