1812B473J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B473J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.047UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Height (mm) :
1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Size Code :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Class :
Class 2
Capacitance Value :
0.047uF
Height :
Package / Case :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Ratings :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS :
Details
Positive Tolerance :
5
Voltage :
50VDC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
Series :
SIZE(GENERAL)
Temperature Coefficient :
15%
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Negative Tolerance :
5
Capacitance :
0.047uF
Length :
4.5
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e2
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Product :
General Type MLCCs
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Brand :
Walsin
Microwave Application :
Tolerance :
5%
Dielectric :
X7R
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
3.2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Failure Rate :
Product Length (mm) :
4.5
Datasheets
1812B473J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B473J500CT pinout, 1812B473J500CT datasheet PDF, 1812B473J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B473J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 0.047uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B473J500CT Overview
Programs on this device are of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.047uF capacitance value.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% being the highest temperature coefficient.
1812B473J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.047uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient