1812B472M202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B472M202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 4700PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Construction :
Flat
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Capacitance Value :
0.0047uF
Microwave Application :
No
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
20
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Termination :
Standard
Product Depth (mm) :
3.2
Case Style :
Ceramic Chip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
HTS Code :
Length :
4.5
RoHS :
Details
Lead Style :
Size Code :
Width :
3.2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Class :
Class 2
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
High Voltage
Negative Tolerance :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Ratings :
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor (%) :
2.5
Termination Style :
Pad
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Height (mm) :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Brand :
Walsin
Capacitance :
0.0047uF
Voltage :
2000VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Walsin
Product Length (mm) :
4.5
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
Product :
General Type MLCCs
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Applications :
SMPS Filtering
ECCN Code :
EAR99
Height :
Packaging :
Tape and Reel
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Height - Seated (Max) :
Datasheets
1812B472M202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472M202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:2000VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B472M202CT pinout, 1812B472M202CT datasheet PDF, 1812B472M202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472M202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.0047uF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B472M202CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 20 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.0047uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 20 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B472M202CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20
a capacitance value of 0.0047uF
a tolerance of 20
with 15% being the highest temperature coefficient