1812B472K251CT
Mfr.Part #
1812B472K251CT
Description
MLCC 4700PF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
Applications :
SMPS Filtering
+ 125 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Pad
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Active
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Temperature Coefficient :
15%
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Height (mm) :
2
ECCN (US) :
EAR99
Features :
Capacitance Value :
0.0047uF
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Dissipation Factor (%) :
2.5
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Microwave Application :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Depth (mm) :
Details
Mounting :
Surface Mount
Capacitance :
0.0047uF
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
250VDC
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Length (mm) :
4.5
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Ratings :
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1812B472K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 1812B472K251CT pinout, 1812B472K251CT datasheet PDF, 1812B472K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0047uF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812