1812B472K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B472K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 4700PF 200V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
3.2
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Capacitance Value :
0.0047uF
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
Applications :
SMPS Filtering
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
4.5
Subcategory :
Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Construction :
Flat
Voltage - Rated :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Number of Terminals :
2
Capacitance :
0.0047uF
Product Height (mm) :
1.25
Lead Style :
Negative Tolerance :
10
Product :
General Type MLCCs
Microwave Application :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric :
X7R
Product Depth (mm) :
3.2
Multilayer :
yes
Dissipation Factor (%) :
2.5
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Length :
4.5
Ratings :
HTS Code :
Walsin
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Positive Tolerance :
10
Tolerance :
10%
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Termination Style :
Pad
Class :
Class 2
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
200VDC
Surface Mount :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel
Brand :
Walsin
Size Code :
Mounting Feature :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V