1812B472J631CT
Mfr.Part #
1812B472J631CT
Description
MLCC 4700PF 630V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
5 %
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.0047uF
Applications :
SMPS Filtering
Height - Seated (Max) :
Case Code (Metric) :
2
Voltage Rating (DC) :
630 V
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
5
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
630V
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
15%