1812B472J501CT
Mfr.Part #
1812B472J501CT
Description
MLCC 4700PF 500V X7R 1812
Capacitance :
0.0047uF
Width :
3.2 mm
Walsin
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Positive Tolerance :
5
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Spacing :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
5 %
Ratings :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
X7R
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
500V
Height :
0.8 mm
Length :
4.5 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
- 55 C
Datasheets
1812B472J501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0047uF