1812B472J202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B472J202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 4700PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance Value :
0.0047uF
Microwave Application :
No
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Free :
Lead Free
Positive Tolerance :
5
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
2000VDC
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Style :
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
RoHS :
Details
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e3
Product Height (mm) :
2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Product Depth (mm) :
3.2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
5
Ratings :
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.0047uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
5%
Subcategory :
Capacitors
Length :
4.5 mm
Mounting :
Surface Mount
Width :
3.2 mm
Dissipation Factor (%) :
2.5
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Product Length (mm) :
4.5
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
15%
Height :
0.8 mm
Case Code (Metric) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Class :
Class 2
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
Datasheets
1812B472J202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472J202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2000VDC, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B472J202CT pinout, 1812B472J202CT datasheet PDF, 1812B472J202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B472J202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0047uF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B472J202CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.0047uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B472J202CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.0047uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient