1812B472J102CT
Mfr.Part #
1812B472J102CT
Description
MLCC 4700PF 1KV X7R 1812
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.0047uF
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Length :
4.5 mm
Width :
3.2 mm
Features :
High Voltage
Height :
0.8 mm
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
5 %
Applications :
SMPS Filtering
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Datasheets
1812B472J102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0047uF