1812B471M202CT
Mfr.Part #
1812B471M202CT
Description
MLCC 470PF 2KV X7R 1812
Height :
1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
20
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Case Code (Metric) :
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
20
Features :
High Voltage
Width :
3.2
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Length :
4.5
Capacitance :
470pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Tolerance :
20 %
Temperature Coefficient :
15%
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
HTS Code :
Datasheets
1812B471M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 470pF