1812B471J202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B471J202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 470PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
15%
Lead Style :
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Series :
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Failure Rate :
Capacitance :
470pF
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Type :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
5
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Height :
0.8 mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
5 %
Ratings :
Features :
High Voltage
Datasheets
1812B471J202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 470pF