1812B394K500CT
Mfr.Part #
1812B394K500CT
Description
MLCC 0.39UF 50V X7R 1812
Ceramic
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Lead Spacing :
Voltage :
50VDC
Ratings :
Construction :
Flat
Standard
Product Depth (mm) :
3.2
Microwave Application :
yes
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
1.25
JESD-609 Code :
e2
Failure Rate :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Walsin
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.39uF
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance :
0.39uF
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
10%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Type :
General Purpose MLCCs
Product Length (mm) :
4.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Negative Tolerance :
10
Packaging :
Tape and Reel
Height :
Dissipation Factor (%) :
2.5
4.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
1812B394K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B394K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, 1812B394K500CT pinout, 1812B394K500CT datasheet PDF, 1812B394K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B394K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.39uF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B394K500CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 10.Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.39uF.Having a tolerance of 10 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15%.
1812B394K500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.39uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient