1812B393M501CT
Mfr.Part #
1812B393M501CT
Description
MLCC 0.039UF 500V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
20
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
20
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Brand :
Walsin
Pbfree Code :
yes
General Type MLCCs
HTS Code :
Tolerance :
20 %
Walsin
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.039uF
Width :
3.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Datasheets
1812B393M501CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.039uF