1812B393M251CT
Mfr.Part #
1812B393M251CT
Description
MLCC 0.039UF 250V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.039uF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Tolerance :
20 %
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
20
Applications :
SMPS Filtering
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
2
Pbfree Code :
yes
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Surface Mount :
Negative Tolerance :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812B393M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.039uF