1812B393K631CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B393K631CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.039UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Failure Rate :
RoHS :
Details
Voltage Rating (DC) :
630 V
Tolerance :
10 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Height :
1.25
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.039uF
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
10
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
630V
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination :
Standard
Number of Terminals :
2
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Class :
Class 2
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Size Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Negative Tolerance :
Length :
4.5
Width :
3.2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Case Code (Metric) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
1812B393K631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.039uF