1812B393K501CT
Mfr.Part #
1812B393K501CT
Description
MLCC 0.039UF 500V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Class 2
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Width :
3.2
Lead Spacing :
Tolerance :
10 %
Surface Mount, MLCC
Voltage Rating (DC) :
500 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Failure Rate :
Voltage - Rated :
500V
Applications :
SMPS Filtering
Height :
1.25
Capacitance :
0.039uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
10
Height - Seated (Max) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812B393K501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.039uF