1812B393K500CT
Mfr.Part #
1812B393K500CT
Description
MLCC 0.039UF 50V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.039uF
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e2
Positive Tolerance :
10
Voltage - Rated :
50V
Type :
General Purpose MLCCs
Negative Tolerance :
10
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Size Code :
Temperature Coefficient :
15%
Series :
SIZE(GENERAL)
Tolerance :
10 %
Height :
1.25
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B393K500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.039uF