1812B393J631CT
Mfr.Part #
1812B393J631CT
Description
MLCC 0.039UF 630V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Applications :
SMPS Filtering
+ 125 C
Lead Free :
Lead Free
Negative Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage Rating (DC) :
630 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
15%
Length :
4.5 mm
Tolerance :
5 %
Voltage - Rated :
630V
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.039uF