1812B393J501CT
Mfr.Part #
1812B393J501CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.039UF 500V X7R 1812
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Voltage Rating (DC) :
500 V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Ratings :
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Features :
Capacitance :
0.039 uF
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Width :
3.2 mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
SMPS Filtering
Series :
Length :
4.5 mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
5 %
Datasheets
1812B393J501CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 0.039uF