1812B393J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B393J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.039UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Microwave Application :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Status :
Active
Height :
1.25
Dissipation Factor (%) :
2.5
Class :
Class 2
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
0.039uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage :
50VDC
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Construction :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
4.5
Features :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
Pad
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
5
Surface Mount :
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
0.039uF
Failure Rate :
Lead Spacing :
Length :
4.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Ratings :
Type :
General Purpose MLCCs
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
EAR99
Positive Tolerance :
Dielectric :
X7R
Height - Seated (Max) :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Width :
3.2
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Product Depth (mm) :
3.2
Temperature Coefficient :
15%
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
SIZE(GENERAL)
Product Height (mm) :
Brand :
Walsin
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
1812B393J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B393J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, 1812B393J500CT pinout, 1812B393J500CT datasheet PDF, 1812B393J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B393J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 0.039uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B393J500CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.039uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B393J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.039uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient