1812B392M251CT
Mfr.Part #
1812B392M251CT
Description
MLCC 3900PF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15%
Class 2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.0039uF
Tolerance :
20 %
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
20
Lead Spacing :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B392M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0039uF