1812B392K501CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B392K501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 3900PF 500V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Lead Style :
Brand :
Walsin
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Positive Tolerance :
10
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
SMPS Filtering
Tolerance :
10 %
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Standard
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.0039uF
Voltage Rating (DC) :
500 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Failure Rate :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
Size Code :
Series :
Voltage - Rated :
500V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
4.5
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Walsin
Width :
3.2
Datasheets
1812B392K501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0039uF