1812B392K202CT
Mfr.Part #
1812B392K202CT
Description
MLCC 3900PF 2KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Lead Style :
Temperature Characteristics Code :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
SMPS Filtering
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
1812 (4532 Metric)
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Subcategory :
Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
0.0039uF
Features :
High Voltage
Height :
2
Length :
4.5
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
10
Walsin
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Details
Case Code (Metric) :
Brand :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
10 %
Size Code :
Failure Rate :
Ratings :
Width :
3.2
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812B392K202CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0039uF