1812B392K102CT
Mfr.Part #
1812B392K102CT
Description
MLCC 3900PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
X7R
Product Length (mm) :
4.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Walsin
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
10%
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
4.5
Product Height (mm) :
1.25
Microwave Application :
No
Walsin
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Mounting :
Surface Mount
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
0.0039uF
Case Code (Metric) :
Termination Style :
Pad
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage :
1000VDC
Capacitance :
0.0039uF
Width :
3.2
Negative Tolerance :
10
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Depth (mm) :
3.2
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
15%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
Datasheets
1812B392K102CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B392K102CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:1000VDC, Package / Case:1812, 1812B392K102CT pinout, 1812B392K102CT datasheet PDF, 1812B392K102CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B392K102CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.0039uF Ceramic Capacitor 10% 15% 1812
1812B392K102CT Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10 tolerance.Capacitance value is expressed as the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference (i.e., voltage) between them, and this device's capacitance value is 0.0039uF. As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15%.
1812B392K102CT Features
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.0039uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient