1812B391M202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B391M202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 390PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Negative Tolerance :
20
Tolerance :
20 %
Multilayer :
yes
Walsin
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Spacing :
Ratings :
Packaging :
MouseReel
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric :
X7R
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
SMPS Filtering
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Features :
High Voltage
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance :
390pF
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
Size Code :
Height :
1.25
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Datasheets
1812B391M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 390pF