1812B391K102CT
Mfr.Part #
1812B391K102CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 390PF 1KV X7R 1812
Class 2
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Active
Number of Terminals :
Ceramic
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
15%
X7R
Pbfree Code :
Positive Tolerance :
10
Lead Style :
Height :
1.25
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
yes
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Negative Tolerance :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
390pF
Applications :
SMPS Filtering
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Features :
High Voltage
Datasheets
1812B391K102CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 390pF