1812B334M500CT
Mfr.Part #
1812B334M500CT
Description
MLCC 0.33UF 50V X7R 1812
Packaging :
Tape and Reel
Negative Tolerance :
20
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
20
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.33uF
Series :
Voltage :
50VDC
Width :
3.2
Construction :
Flat
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
General Type MLCCs
Dissipation Factor (%) :
2.5
Dielectric Material :
Ceramic
Product Height (mm) :
1.25
Capacitance :
0.33uF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Depth (mm) :
3.2
Temperature Coefficient :
15%
Surface Mount
Microwave Application :
WRAPAROUND
Case Style :
Ceramic Chip
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Subcategory :
Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Product Length (mm) :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Pad
Type :
General Purpose MLCCs
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Datasheets
1812B334M500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334M500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, 1812B334M500CT pinout, 1812B334M500CT datasheet PDF, 1812B334M500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334M500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.33uF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B334M500CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).The part in question has a tolerance of 20.This device's capacitance value is 0.33uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 20.This coefficient equals 15% indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B334M500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20
a capacitance value of 0.33uF
a tolerance of 20
with 15% being the highest temperature coefficient