1812B334M101CT
Mfr.Part #
1812B334M101CT
Description
MLCC 0.33UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
Pbfree Code :
Package / Case :
Lead Spacing :
Microwave Application :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Subcategory :
Capacitors
Features :
HTS Code :
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
JESD-609 Code :
e2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Length (mm) :
4.5
Height :
1.25
Length :
4.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Construction :
Flat
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Depth (mm) :
3.2
ECCN (US) :
EAR99
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage :
100Vdc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Capacitance Value :
0.33uF
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
2.5
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Class :
Class 2
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Negative Tolerance :
20
Termination :
Standard
Number of Terminals :
Capacitance :
0.33uF
Product Height (mm) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Termination Style :
Pad
Product :
General Type MLCCs
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
1812B334M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Voltage:100Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B334M101CT pinout, 1812B334M101CT datasheet PDF, 1812B334M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.33uF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B334M101CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 20 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.33uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 20 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B334M101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20
a capacitance value of 0.33uF
a tolerance of 20
with 15% being the highest temperature coefficient