1812B334K250CT
Mfr.Part #
1812B334K250CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.33UF 25V X7R 1812
Width :
3.2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
RoHS :
Details
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
yes
Walsin
Positive Tolerance :
10
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Lead Style :
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
10
Reach Compliance Code :
Compliant
Multilayer :
JESD-609 Code :
e2
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
15%
Termination :
Standard
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
4.5
Dielectric :
X7R
Size Code :
Features :
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
0.33uF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.25
Tolerance :
10 %
Datasheets
1812B334K250CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.33uF