1812B334K201CT
Mfr.Part #
1812B334K201CT
Description
MLCC 0.33UF 200V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
3.2
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
No
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Brand :
Walsin
Product Depth (mm) :
3.2
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
0.33uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination Style :
Pad
Tolerance :
10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
4.5
Negative Tolerance :
10
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Height :
2
Size (mm) :
4.5 X 3.2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e2
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
Package / Case :
Case Style :
Ceramic Chip
Multilayer :
yes
Number of Terminals :
2
Length :
4.5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
+ 125 C
Dissipation Factor (%) :
2.5
Capacitance Value :
0.33uF
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
200VDC
Positive Tolerance :
Datasheets
1812B334K201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334K201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, Voltage:200VDC, 1812B334K201CT pinout, 1812B334K201CT datasheet PDF, 1812B334K201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334K201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.33uF Ceramic Capacitor 10% 15% 1812
1812B334K201CT Overview
Negative tolerance of 10 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.33uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B334K201CT Features
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.33uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient