1812B334J500CT
Mfr.Part #
1812B334J500CT
Description
MLCC 0.33UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.5mm
Height :
1.25mm
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
330nF
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Datasheets
1812B334J500CT
330nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1812
1812B334J500CT Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A voltage of 50V can be used for operation.
1812B334J500CT Features
with the voltage - Rated DC of 50V