1812B334J251CT
Mfr.Part #
1812B334J251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.33UF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Length :
4.5 mm
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Details
Voltage - Rated :
250V
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Tolerance :
5 %
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Dielectric :
X7R
Series :
Capacitance :
0.33 uF
Datasheets
1812B334J251CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 0.33uF