1812B333M501CT
Mfr.Part #
1812B333M501CT
Description
MLCC 0.033UF 500V X7R 1812
Negative Tolerance :
20
Size Code :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
20 %
Capacitance :
0.033uF
Surface Mount
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
General Type MLCCs
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Product Status :
Active
Voltage Rating (DC) :
500 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
500V
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Features :
Pbfree Code :
Datasheets
1812B333M501CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.033uF