1812B333K501CT
Mfr.Part #
1812B333K501CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.033UF 500V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Negative Tolerance :
10
Positive Tolerance :
10
Tolerance :
10 %
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.033uF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Case Code (Metric) :
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.25
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812B333K501CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.033uF