1812B333K251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B333K251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.033UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Brand :
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Failure Rate :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
1.25
Temperature Coefficient :
15%
Dissipation Factor (%) :
2.5
Width :
3.2
RoHS :
Details
Product Length (mm) :
4.5
Height :
1.25
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
10
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
4.5
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature (°C) :
Lead Style :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Multilayer :
yes
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage :
250VDC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Capacitance :
0.033uF
Construction :
Flat
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
0.033uF
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Class :
Class 2
Product Depth (mm) :
3.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
Applications :
SMPS Filtering
Positive Tolerance :
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
250V
Walsin
Datasheets
1812B333K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B333K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Voltage:250VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B333K251CT pinout, 1812B333K251CT datasheet PDF, 1812B333K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B333K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.033uF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B333K251CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 10 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.033uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B333K251CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.033uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient